כיצד מריצים MRP בתוכנת הפריוריטי?

פורומים שימוש במערכת כיצד מריצים MRP בתוכנת הפריוריטי?

משתתף
    שלום רב,

אני חדשה כאן בפורום ואני רוצה לומר לכם שזה דבר מעולה שהוא קיים!! B)
    *THUMBS UP*

אשמח מאד אם תוכלו לעזור לי 🙂 בנושא MRP.

במערכת פריוריטי 12 תעשייתית, כיצד מריצים MRP?
    לא הצלחתי למצוא פקודה שכוללת את המושג MRP אבל כן פוצצתי עץ מוצר והשלכתי אותו לאקסל.

בנוסף, כיצד ניתן להגדיר לפיצוץ עץ המוצר להתחשב במלאי הקיים או שמוגדר כעתידי בעקבות הזמנות רכש פתוחות?

בעבר הגדרתי נוסחת חשבון פשוטה (חיסור / חיבור) כדי שתחשב בין התאים באקסל ותציין לי כמה ח"ג מכל פריט יש לרכוש. האם יש אפשרות לכוון את המערכת (הרצת הדוח, ה- MRP) לתת לי מספר מוגדר מראש?

בתודה מראש
    גלית.

מוצגות 8 תגובות – 1 עד 8 (מתוך 8 סה״כ)
  • Replies
    שלום גלית ו-Welcome to the family 🙂

כל נושא ה-MRP תוכלי למצוא תחת מודול הרכש.
    קיימות שם ספריות תכנון MRP מסחרי או תעשייתי.
    כל הנושא הוא די גדול על-מנת להסביר בפרוטרוט בפורום, ולכן חשוב שקודם תקראי את האשף בנושא.

ישנם מספר מסכים אשר מגדירים בו את ההגדרות הבסיסיות הנחוצות להרצה כדוגמת 'נתוני רכש למוצר', וכל אלה יוסבר לך באשף.

מערכת ה-MRP נותן לך מענה לשאלותייך. רציתי רק להוסיף שבפריוריטי, ה-MRP הקלאסי שמכירים ממערכות אחרות בעצם מחולק לשנים:

1) תוכנית תכנון ה-MRP אשר אחראי על פתיחת פקודות עבודה ליצור בהתאם להזמנות הדרושות (או בהתאם להגדרות מלאי מינימום).

2) תוכנית תכנון רכש אשר אחראי על פתיחת דרישות הרכש בהתאם הצורך לחומרי הגלם. את תכנון הרכש מקובל להריץ לאחר הרצת MRP מכיון שהוא מסתמך על "תכנית הניפוקים" הנגזרת מהרצת ה-MRP.

התיאורים שכתבתי הינם כלליים בלבד. באשפים תוכלי לגלות הרבה מעבר לכך.

לאחר קריאת האשפים, נשמח לענות על נושאים שאולי לא יהיו לך מספיק מובנים.

בהצלחה,
    אלון.

גלית
    משתתף
    בוקר טוב אלון וקודם כל תודה על התגובה המהירה 🙂

שנית – השאלה שלי אולי היתה קצת כללית ומעורפלת מאחר והייתי זקוקה לסוג של תזכורת וגם כיוון.

העניין הוא כזה: אני בין עבודות כרגע, ואולי חוזרת למעגל העבודה ממש בימים הקרובים. (אינשאללה 😉 ).
    במקום העבודה הקודם נושא הרצת ה MRP ופיצוץ עצי המוצר לא היה משהו שנעשה באופן קבוע והרכש בוצע מכוח ההרגל ולפי ספקים (שיטה מאד לא משוכללת).
    לא הורץ דוח מסודר כדי להתארגן לקראת הרכש.
    את נושא פיצוץ עצי המוצר למדתי מתוך הניסיון לבד במקום העבודה הזה, אבל זה כבר היה לפני שנתיים ולא יצא לי להתמקצע בו.

העלתי כאן בפורום את השאלה כדי לדעת בעצם מה היא הדרך הנכונה.
    אני לא זוכרת פקודה או דוח שכלל בו את המושג MRP.
    במילים אחרות: אני רוצה להגיע מוכנה בימים הקרובים למקום החדש עם הידע הנכון ולא להתברבר.
    חושב שתוכל לעזור לי? אני באמת זקוקה לעזרה הזו 🙁

למשל מוצר סופי הוא מכונית. היכן אפשר להגדיר:
    (1) רשימה של כל הבנים וכל האסמבליז שמתחת למוצר הכללי, הנדרשים כדי לייצר 100 מכוניות? [אני זוכרת רק פיצוץ עץ מוצר נטו, ז"א יחידת מכונית אחת].
    (2) האם אפשר לבקש מהמערכת המפיקה את הדו"ח(?) להתחשב במלאי שיש? כי אז בצורה כזו המערכת תכוון אותי רק לרכוש את הייתרה.

מקווה שהצלחתי להיות ברורה.
    שוב תודה,
    גלית.

היי גלית,
    הבנתי פחות או יותר מה הכיוון של השאלה. את בעצם רוצה להיות "די מוכנה" לשאלות שהמראיין עלול לשאול אותך בנושא ה-MRP של הפריוריטי, ואת מחפשת כיוון "לשכנע" אותו שאת מבינה עניין למרות חוסר הנסיון שלך. האם אני צודק?

אם אכן קלעתי בהבנת המטרה שלך, אני חייב לומר לך מראש שהנושא בפריוריטי הוא די מורכב ומצריך הגדרות רבות לקבלת הרצה תקינה וקבלת פלט מדויק של הפעולות שיש לנקוט. מדובר על המון נושאים שיש לכסות ואיני בטוח שתוכלי לקלוט את הרוב אם אינך מבצעת סימולציה בפועל על המערכת.

אנסה בכל זאת להעביר לך את הדברים העיקריים ואתחיל בלענות על שאלותייך:

1) עץ המוצר של מוצר מיוצר מטיפוס P מנוהל במסך מוצרים. במסך זה לרוב מפרטים את כל המרכיבים של המוצר עבור מוצר אב יחיד (ישנם גם מוצרים יוצאי דופן אשר מגדירים עבורם עץ עבור כמות אב היותר מאחד. בינתיים זה אינו חשוב לך להכנה לראיונות).
    כאשר יש לך במערכת הזמנות מסוימות של מוצר כלשהו, ואת מגדירה שהזמנות אלה יילקחו בחשבון עבור ה-MRP (באמצעות מסך סימון מצררים/MRP), תוכנית ה-MRP ממליצה או פותחת בפועל פקודות עבודה ליצור הכמות הנחוצה של המוצר ובהתחשבות בכמות המוצר הקיימת במלאי. כלומר, היא תפתח פק"עות רק עבור הכמות שיש להשלים. באותו הזמן התוכנית מבצעת פיצוץ של עץ המוצר, כלומר מכפילה את הכמות הרשומה של כל מרכיב בכמות המוצר שיש לייצר.
    ביצוע ה"פיצוץ" מכינה תוכנית ניפוקים. תוכנית ניפוקים היא בעצם דו"ח המבטא את המרכיבים והכמויות הנצרכות עבור כל פק"ע. דו"ח זה הינו הבסיס להרצת תוכנית 'תכנון הרכש'.

2) בוודאי שמערכת 'תכנון הרכש' מתחשבת במלאי הקיים של חומרי הגלם והכל תלוי בפרמטרים שהוגדרו כגון מלאי בטחון ומלאי מקסימום. הרי אם כבר קיים במפעל פריט חומר גלם, מדוע יש לרכוש את כל הכמות הרשומה בתוכנית הניפוקים ולא לנצל גם את המלאי הקיים. זאת המטרה העיקרית של כל מערכת MRP שהיא חיסכון בעלויות יצור ורכש.

אני מקוה שזה שיפר את בטחונך העצמי לקראת השגת העבודה הרצויה.
    שיהיה לך בהצלחה, ואנחנו כאן לעוד שאלות…

אלון.

גלית
    משתתף
    הי אלון,

תודה על התשובה המפורטת.

😉 צדקת ממש מעט. את הראיונות עברתי, זו ההתמודדות מול הפריוריטי שאני רוצה להרגיש בטוחה איתה.
    אין פה שום רצון לשכנע יתר על המידה במשהו שאינו נכון או "לשקר" את הניסיון שלי או משהו בסגנון.
    פשוט ממפעל אחד לשני, אני מעדיפה לדעת באמת איך מריצים MRP ואיך עושים פיצוץ נכון, כי כמו שהסברתי קודם לכן, במקום העבודה הקודם זה היה בעוכרי המפעל וכלל לא עבדו בשיטה הזו.
    בפריוריטי עצמה בנושא הרכש, ההזמנות והשיטוט במערכת אני דיי שולטת, זה נושא פיצוץ המוצר שאין לי כרגע מישהו מקצועי להתיעץ איתו והרשת עזרה לי ומצאה לי אתכם. :blush:

מכל מקום, נראה אם הבנתי נכון:
    1. "תכנון הרכש" (בעקבות ה"ניפוקים") הוא התהליך הסופי שאני צריכה לעשות כדי לדעת מה לרכוש וכמה, נכון?

2. האם "תכנון הרכש" הוא הוא בעצם 'הרצת ה-MRP' עליה שאלתי? [במילים אחרות "תכנון הרכש" זה המינוח בתוכנה כדי להריץ את מה שנקרא בשפת העם "MRP"??]

3. בנוסף ל"תכנון הרכש", חייבות להיות פק"עות עבור רצפת היצור במפעל כדי להגיע למצב של פיצוץ מוצר האב התקין (עם התחשבות במלאי הקיים) ומכאן שהפק"עות יניבו לי תכנית ניפוקים. תכנית הניפוקים לעומת זה היא המטרה שלי – רשימת מלאי קיים אל מול נדרש. האם זה נכון?

במפעל בו עברתי לא עבדו בצורה הזו.
    פיצצנו עץ מוצר והשלכנו לאקסל ומישם עבודת נמלים אנושית שיכולה גם להניב טעויות וזה משהו שאסור שיקרה!
    היו כמובן פק"עות אבל זה ברמת ההרכבה עצמה בייצור שאורכת ימים ספורים, כשאת הרכש היה צריך לבצע חודשים ספורים לפני הייצור עצמו.
    איך במקרה כזה מריצים "תכנון רכש"(/MRP)?
    או במילים אחרות: בסיטואציה שכזו, איך מתארגנים ויוצאים לרכש 4-5 חודשים לפני הייצור בפועל כשעוד אין פק"עות/תכנית ניפוקים?
    האם רק בעזרת פק"עות (שיתנו לי בהמשך ניפוקים) אני אוכל לצאת לרכש מסודר? במידה וכן, איך אפשר להריץ תכנון רכש בלעדיהן?

[ B) ואם לרגע אתה מתיאש מהשאלות שלי, זכור בבקשה ש"לא הביישן למד"]
    תודה,
    גלית.

שלום גלית,

בהרבה המפעלים (במיוחד הקטנים), כמעט ולא משתמשים בכלי החזק של ה-MRP. זה כרוך בלא מעט לימודים והרבה תירגולים של ניסוי והטעיה ולבסוף ביצוע "כיוונון" למערכת על-מנת לקבל את המצב האופטימלי עבורם. זה עוד יותר גרוע במפעלים אשר לא עבדו עם MRP בעבר במערכת הישנה שלהם. קשה לעשות את המעבר מתהליך עבודה שהיתה בשליטתם כגון ניתוחי דרישות באקסל אל תהליך חדש המופק באמצעות המחשב, ואינך מרגיש בטוח לסמוך על התוצאות. מי שכבר מחליט לעבוד עם MRP במערכת חדשה, הם חברות שעבדו כך בעבר או חברות שלא עבדו כך וקיימת בהם מוטיבציה גבוהה לייעל את התהליך התפעולי שלהם.
    אגב, העבודה עם האקסל לאו דווקא יכולה להוביל לטעויות. הכל תלוי בדרך שעובדים מול האקסל. עבדתי בעבר בחברה עם מערכת (לא פריוריטי) שלא הריצו MRP ממנו. בניתי מערכת MRP מורכבת מתוכנת האקסל אשר היתה מקבלת נתונים גולמיים מהמערכת ובאמצעות תוכנית VB שבניתי, האקסל היתה מפיקה תוכנית לרכש לשביעות רצוננו. באקסל שלי היו מקרים מעטים ביותר של טעויות, והיכן שנתגלו דאגתי לתקן שלא תחזרנה על עצמן בעתיד. בסופו של דבר היינו חייבים לעבור לפריוריטי תעשייתי ולהשתמש ב-MRP עקב הגידול הגבוה בביקוש למוצרינו ונאלצנו לייעל עוד את התפעול.

התשובות לשאלותייך
    1) כן.

2) תכנון הרכש הוא בעצם החלק השני של הרצת ה-MRP. הרצת החלק הראשון מפיקה פקעות (לא משוחררות עדיין) עבור היצור, ותוכנית הניפוקים עבור פקעות אלה המהווה בסיס לתכנון הרכש.

3) בעקרון זה נכון מה שכתבת. אני אחדד את הנאמר בכך שתוכנית הניפוקים מייצגת את מה שנדרש עבור הפקעות שנפתחו. הרעיון של תכנון הרכש הוא לבצע השוואה בין מה שנדרש (תוכנית הניפוקים) לבין מלאי הח"ג בפועל, ולהפיק דרישות לרכש עבור המלאי שחסר.
    חשוב לי להדגיש משהו נוסף. אופי הדרך שתיארתי עד כה הוא רק אחד מכמה נוספים. ישנם קבועי לוגיסטיקה וקבועי תכנון שיש לקבוע אותם עבור הדרך בו תופק תוכנית הניפוקים והדרך שבו יבוצע תכנון הרכש. אני מציע לך לעיין בין היתר בקבועים IFloorInv ו-ProdPlan ועוד רבים אחרים.

4) בקשר לתכנון נכון של רכש עבור פריטים בעלי Lead Time ארוך במיוחד, הכל תלוי בדרך שאתם "מכוונים" את המערכת.
    תביני שהבסיס לריצת MRP הם ההזמנות. קיימות שתי סוגים של הזמנות עיקריות: הזמנות לקוח "ספונטניות" והזמנות למלאי של המפעל. במקרה שבו ציינת, על המפעל לדעת כיצד להיערך מראש במקרה של קבלת הזמנת לקוח הדורשת רכש של פריטים "ארוכי טווח". הדרך לעשות זאת היא באמצעות קביעת עיתוד מלאי נכון וקביעת מדיניות ניהול מלאי ויצור. את בדיוק נגעת כאן בנושא שמאוד כואב להנהלת המפעל והוא: כיצד ניתן לספק מוצר ללקוח במינימום זמן ובמינימום הוצאות תפעוליות? להחזיק תמיד מלאי של רכיב בעל LT ארוך עולה כסף ובוודאי שאינו מועיל לשמור כמות גדולה במלאי אם הזמנות לקוח אינם מבוצע באופן שוטף. קיים כאן חשש להצטברות מלאי מת בעתיד, ובעיקר זה יהיה קריטי כאשר לא תוכלו למכור פריטים אלה לגורם שלישי כי הפכו להיות פגי-תוקף או טכנולוגיה ישנה.
    אחד הדברים שניתן לעשות במקרה הנ"ל, הוא להחליט על מלאי בטחון אופטימלי לרכיב זה ולקבוע עבורו טיפוס מדיניות עיתוד שלא לפי דרישות פיצוץ עץ ( טיפוס B ).

אלון.

גלית
    משתתף
    הי,

תודהעל התגובה!!
    קראתי עוד אז אבל טכנית לא "נכנסתי" תחת הניק שלי – ומאז שהתחלתי לעבוד 😉 פשוט לא מצאתי את הזמן לבקר. שיהיה שבוע טוב 🙂

אורן קפלן
    משתתף
    מזל טוב ובהצלחה.
    אלמוני
    אורח
    יש לנו עשרות מחסנים שונים בTYPE שונים (D,F,W ).
    בנוסף – יש לנו מספר אתרי ייצור שונים עם מחסנים רלוונטים להם.

איך קושרים מחסנים לניפוק רכיבים לפריט האב?
    איך קובעים מאילו מחסנים ניתן לנפק חומרים לפק"ע?
    האם ניתן להגדיר מראש בנתוני הפריט
    האם ניתן להגדיר מראש בנתוני פה"ע? – קים שדה בפודת עבודה – מחסן לניפוק. יש לנו מחסנים שונים לפריטים?

מוצגות 8 תגובות – 1 עד 8 (מתוך 8 סה״כ)
  • יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.