קביעת יתרות פתיחה באתחול מערכת כספים

פורומים שימוש במערכת קביעת יתרות פתיחה באתחול מערכת כספים

האם מישהו יכול להסביר לי במדויק כיצד קובעים את יתרות הפתיחה של החשבונות במהלך אתחול הכספים?

אני מדבר על הפעם הראשונה שמבצעים אתחול, ולא כאשר מעבירים יתרות מהשנה הקודמת אלא ממערכת קודמת.

קראתי באשף יתרות הפתיחה שמשתמשים בסוג יומן "יפ", אך לדעתי יש טעות בהסבר של האשף כי קרו לי דברים מוזרים תוך כדי עשיית הפעולות באשף כמו הודעות אזהרה שלא ציפיתי שאני אמור לקבל כאשר רשמתי את החשבון הנגדי לכל חשבון ראשי.

בנוסף, לאחר הרצת התוכנית 'העברת יתרות פתיחה', החשבונות הראשיים מקבלים אמנם את הערכים שביקשתי, אך האם אני אמור לקבל ערך זכות (ערך חתום בסוגריים) בחשבון יתרת פתיחה? כיצד מאפסים לאחר מכן את יתרת הפתיחה?

🙁

מוצגות 6 תגובות – 1 עד 6 (מתוך 6 סה״כ)
  • Replies
    עפר שקד
    משתתף
    הי אלון

את יתרות הפתיחה קובעים באמצעות רישום תנועת יומן בין החשבון הרלוונטי לבין חשבון "יתרת פתיחה". במידה ואתה רושם את כל יתרות הפתיחה של כל החשבונות ובהתבסס על העובדה שמאזן אמור להתאפס – אזי בסוף הפעולה יתרת חשבון יתרת פתיחה אמורה להיות שווה לאפס.

באם לא – אזי יש בעיה בשלמותנתוני יתרות הפתיחה.

לסוג התנועה אין משמעות. סוג יפ הנו לצורך רישום ותזכורת בלבד.

לגבי הודעות האזהרה – אם תצטט לי אותן אוכל לנסות ולהסביר

היי עופר. אנסח את הבעיה שלי כך:

בחברת הדגמה ביצעתי תנועת יומן מסוג "יפ" על שני לקוחות מסוימים שיש להם יתרת חוב ממערכת קודמת. פתחתי תאריך למאזן 31/12/08 (כמובן שפתחתי לפני כן תקופה כספית חדשה לשנת 2009).
    את החוב של שניהם רשמתי לכל אחד בעמודת חובה. בשורה שלישית חדשה בפירוט רשמתי את חשבון 'יתרות פתיחה', רשמתי את הסכום הכולל אשר קיים בעמודת חובה על-מנת לאזן את התנועה. לבסוף סגרתי את תנועת היומן והרצתי את התוכנית 'העברת יתרות פתיחה'.

קיבלתי תוצאה רצויה של יתרת חוב לשני הלקוחות, אבל במקביל חשבון יתרות הפתיחה (שמספרו במערכת 303-0) קיבל יתרת זכות (זכות: כי מסומן בסוגריים) של הסכום שרשמתי בתנועת יומן.

נניח שסיימתי להעביר את כל יתרות החשבונות למיניהם (בדוגמא שלהלן מדובר על 2 בלבד). כיצד אם כן מאפסים את חשבון 303-0 כך שכאשר תסתיים שנת 2009, שוב אוכל לבצע העברת יתרות פתיחה לשנת 2010?

עפר שקד
    משתתף
    הי אלון

איזון חשבון יתרת פתיחה.

העקרון של מערכת הנה"ח ברישום כפול היא שכל סכום נרשם בחובה ובזכות וסה"כ יתרות החובה פחות סה"כ יתרות הזכות = אפס.

יש שתי טכניקות להעברת יתרות פתיחה
    (בנוסף לנאמר עד כה)

א – כתוב תנועת יומן אחת גדולה המכילה את כל החשבונות במערכת והיא תתאזן על פי העקרון לעיל. במקרה זה לא מערבים את חשבון יתרות פתיחה.

ב- במקרים בהם מעונינים לפצל את העברת י.פ. למספר מקטעים רושמים פקודות יומן המכילות את יתרות החשבונות המועברים ומאזנים את פקודת היומן מול חשבון י.פ..
    תהליך זה אמור להסתיים בכך שחשבון יתרת פתיחה מתאפס.

אם לא – זה אומר שלא כל יתרות הפתיחה עברו ו/או שיש חשבונות שהיתרה שנרשמה עבורם שגויה.
    לבדיקה ותיקון – יש להדפיס מאזן בוחן בשתי המערכות ולהשוות חשבון חשבון.

לגבי העברת יתרות פתיחה ל 2010 – זה תהליך אוטומטי ואין צורך לבצע בו פקודות יומן. לקראת סוף השנה תקבל מאשבל נוהלמעודכן להעברת שנה בפריורטי או שתפנה לאתר ונעזור לך.

יכול להיות שפיספסתי שם משהו.

לפי מה שאני מבין, אם לדוגמא בשלב הראשון אני מעביר מהמערכת הקודמת את כל יתרות החובה של הלקוחות, החשבונות הממשיים והתוצאותיים, אזי חשבון יתרות הפתיחה תהיה לי בזכות.
    ולאחר מכן בשלב השני, אם אעביר שוב מהמערכת הקודמת את כל יתרות הזכות של חשבונות ההתחייבויות (כדוגמת: ספקים, חוב מהלוואות שקיבלתי וכו'), אז מכיון שחשבון יתרות הפתיחה 303-0 יצטרך לקבל ערך בחובה (כחשבון נגדי), בסופו של דבר לאחר שסיימתי להעביר את כל החשבונות הפעילים מהמערכת הקודמת, חשבון יתרות הפתיחה יתאפס בחזרה? כלומר בשלב הראשון הוא קיבל ערכים בזכות, ובשלב השני הוא קיבל ערכים בחובה באותו הסכום של ערך זכות?
    לכך התכוונת, עופר?

עפר שקד
    משתתף
    בדיוק לכך התכוונתי
    סוף סוף נקלט!
    ממש תודה על העזרה.
    :woohoo:
מוצגות 6 תגובות – 1 עד 6 (מתוך 6 סה״כ)
  • יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.